Kalite Politikamız

Kalite Politikamız

Refah Seviyesi Yüksek Sağlıklı Laboratuar Hayvanları
Laboratuarımız, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan (KKGM) Üretim, Kullanım ve Tedarik ruhsatı almış Türkiye'deki ilk ve tek özel deney hayvanı üretim merkezidir. Laboratuarımızda üretilen laboratuar hayvanları sizlere sağlık raporu ve sertifikasıyla birlikte teslim edilmektedir. Laboratuarımızın üretim bölümündeki hava saate 15 ile 20 kez arasında %100 taze hava ile sirkülasyon edilmektedir.

    Eğitimli ve Deneyimli Personel
Laboratuarımızda görevli teknisyenlerimiz yoğun bir eğitim programında eğitim almaktadırlar. Veteriner Hekimlerimiz ve Teknisyenlerimizin tamamı Çevre ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 12.12.2007 tarih ve 2007 / 11 sayı ile yayımlanan Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programına Dair Genelgesine göre düzenlenmiş eğitim programlarından “Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası” almışlardır.

    Bariyerli Üretim
Laboratuarımızın üretim bölümünde temiz ve kirli koridor uygulaması bulunmaktadır. Temiz ve steril malzemeler temiz koridor aracılıyla üretim bölümüne ulaşırken, kontamine olan ve değişen ekipmanlar ise kirli koridorlar aracılıyla yıkama ve sterilizasyon bölümüne aktarılmaktadır. Bariyerli üretimin yanı sıra SPF laboratuar hayvanlarının üretim bölümünde IVC ( İzole Edilmiş Kafesler ) üniteleri bulunmaktadır.

    7 / 24 Tesis İzleme
Laboratuarımız “Güvenli Laboratuar Uygulamaları” kapsamında; Üretim bölümlerinde bulunan sensörler vasıtasıyla, takip edilmesi gereken tüm parametreler bilgisayar tarafından takip edilmektedir. Takip edilen parametreler kayıt altında tutularak günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak derlenerek grafiksel olarak laboratuar sorumlularına rapor hazırlamaktadır. Takip edilen parametrelerde meydana gelebilecek tüm değişikliklerden laboratuar sorumlularının, mobil telefonlarına gelen kısa mesaj sayesinde haberdar olurlar ve gerekli müdahaleleri anında yapmaktadırlar. Tüm bu süreç daha güvenli ve stabil bir laboratuar koşullarının sağlanması ve kontrolü açısından oldukça önemlidir.

    Özel Diyet
Altromin ile Kobay Deney Hayvanları Lab A.Ş. arasında Türkiye ve Ortadoğu ülkelerini de kapsayacak bir distribütörlük anlaşması bulunmaktadır. Konvansiyonel üretimde bulunan yeni doğan laboratuar hayvanları için #1310, erişkin olanlar içinse #1320 kodlu yem kullanılmaktadır. SPF laboratuar hayvanları içinse Germ-Free olarak üretilen #1410 kodlu yem kullanılmaktadır.

    Transfer Standartları
Laboratuarımız hayvan refahına oldukça önem vermektedir. Laboratuar hayvanlarının transfer edilmesinde, rahat yolculuk etmeleri için özel tasarlanmış güvenli taşıma kutuları kullanılmaktadır. Transfer kutularında kaç adet laboratuar hayvanı bulunabileceğine ilişkin geliştirmiş olduğumuz K.D.H.L. Transfer Prosedürleri ile belirlenmiştir. Transfer işlemi Laboratuarımıza ait özel transfer araçlarıyla grçekleştirilmektedir. Laboratuarımızın 7 / 24 Araç İzleme teknik özelliği sayesinde araç içersinde ki ısı,nem gibi parametreler merkez ofisimizden sürekli olarak takip edilmektedir.

copyright 2013 | KOBAY - Tüm hakları saklıdır

Web Tasarım WEBPOINT