SSS

Laboratuarınız yurt dışından laboratuar hayvanı ithal edebilir mi?

Ülkemizdeki canlı hayvan ithalatı ile ilgili yasalar doğrultusunda, yurt dışından ithal edilebilecek laboratuar hayvanlarını da ancak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Deney Hayvanları Tedarik ruhsatı almış laboratuarlar gerçekleştirebilmektedir.
Kobay Deney Hayvanları Laboratuarı Dünyanın her yerinden çalışmanız için gerekli olan geno tipteki laboratuar hayvanlarını sizin için ithal edebilmektedir.


 Yurt dışında çeşitli üniversitelerde görev almış öğretim üyelerinin uzun yıllar süren uğraşları sonucunda oluşturdukları laboratuar hayvanlarını da kurumumuz yurt dışındaki üniversite ile iş birliği yaparak laboratuar hayvanlarını Türkiye’ye getirebilmektedir. Detaylı bilgi almak ve referanslarımızı öğrenmek için lütfen bizimle iletişim kurunuz.

Laboratuarınız bünyesinde ki Yerel Kurul Kurulunuza nasıl başvurabilirim?

Yerel Etik Kurulumuza web sayfamızda bulunan başvuru formunu doldurarak bilgi [at ] kobay.com.tr e-mail adresine göndererek ön başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru elektronik ortamda tarafımıza ulaştığında laboratuarımızın ilgili birimi sizinle irtibat kuracaktır.

Laboratuarınızın kalite standartları nelerdir?

a. Refah Seviyesi Yüksek Sağlıklı Laboratuar Hayvanları
Laboratuarımız, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan (KKGM) Üretim, Kullanım ve Tedarik ruhsatı almış Türkiye'deki ilk ve tek özel deney hayvanı üretim merkezidir. Laboratuarımızda üretilen laboratuar hayvanları sizlere sağlık raporu ve sertifikasıyla birlikte teslim edilmektedir. Laboratuarımızın üretim bölümündeki hava saate 15 ile 20 kez arasında %100 taze hava ile sirkülasyon edilmektedir.

b. Eğitimli ve Deneyimli Personel
Laboratuarımızda görevli teknisyenlerimiz yoğun bir eğitim programında eğitim almaktadırlar. Veteriner Hekimlerimiz ve Teknisyenlerimizin tamamı Çevre ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 12.12.2007 tarih ve 2007 / 11 sayı ile yayımlanan Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programına Dair Genelgesine göre düzenlenmiş eğitim programlarından “Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası” almışlardır.

c. Bariyerli Üretim
Laboratuarımızın üretim bölümünde temiz ve kirli koridor uygulaması bulunmaktadır. Temiz ve steril malzemeler temiz koridor aracılıyla üretim bölümüne ulaşırken, pislenen ve değişen ekipmanlar ise kirli koridorlar aracılıyla yıkama ve sterilizasyon bölümüne aktarılmaktadır. Bariyerli üretimin yanı sıra SPF laboratuar hayvanlarının üretim bölümünde IVC ( İzole Edilmiş Kafesler ) üniteleri bulunmaktadır.

d. 7 / 24 Tesis İzleme
Laboratuarımız “Güvenli Laboratuar Uygulamaları” kapsamında; Üretim bölümlerinde bulunan sensörler vasıtasıyla, takip edilmesi gereken tüm parametreler bilgisayar tarafından takip edilmektedir. Takip edilen parametreler kayıt altında tutularak günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak derlenerek grafiksel olarak laboratuar sorumlularına rapor hazırlamaktadır. Takip edilen parametrelerde meydana gelebilecek tüm değişikliklerden laboratuar sorumlularının, mobil telefonlarına gelen kısa mesaj sayesinde haberdar olurlar ve gerekli müdahaleleri anında yapmaktadırlar. Tüm bu süreç daha güvenli ve stabil bir laboratuar koşullarının sağlanması ve kontrolü açısından oldukça önemlidir.

e. Özel Diyet
Altromin ile Kobay Deney Hayvanları Lab A.Ş. arasında Türkiye ve Ortadoğu ülkelerini de kapsayacak bir distribütörlük anlaşması bulunmaktadır. Konvansiyonel üretimde bulunan yeni doğan laboratuar hayvanları için #1310, erişkin olanlar içinse #1320 kodlu yem kullanılmaktadır. SPF laboratuar hayvanları içinse Germ-Free olarak üretilen #1410 kodlu yem kullanılmaktadır.

f. Transfer Standartları
Laboratuarımız hayvan refahına oldukça önem vermektedir. Laboratuar hayvanlarının transfer edilmesinde, rahat yolculuk etmeleri için özel tasarlanmış güvenli taşıma kutuları kullanılmaktadır. Transfer kutularında kaç adet laboratuar hayvanı bulunabileceğine ilişkin geliştirmiş olduğumuzu K.D.H.L. Transfer Prosedürleri ile belirlenmiştir. Transfer işlemi Laboratuarımıza ait özel transfer araçlarıyla grçekleştirilmektedir. Laboratuarımızın 7 / 24 Araç İzleme teknik özelliği sayesinde araç içersinde ki ısı,nem gibi parametreler merkez ofisimizden sürekli olarak takip edilmektedir.

Laboratuarınızda yapacağım bilimsel çalışmayı asiste edebilir misiniz?

Ar-Ge Laboratuarımızdakii çalışmalarınız boyunca deneyimli ve yetkin uzman ekibimiz size destek vermekte ve istenen aralıklarla çalışmayı size raporlayabilmektedir.

Laboratuarınızda bilimsel çalışma yapabilir miyim?

Kobay Deney Hayvanları Laboratuarı Yerel Etik Kurulu’nun kurulmasıyla birlikte Ar –Ge Laboratuarımızda deneysel çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Çalışmalarınız sırasında tüm teknik ekipmanlarımızdan ve personelimizden faydalanabilirsiniz.

IVC ünite ne demek?

IVC Üniteler (Individually Ventilated Cages) bulundukları ortamdan izole edilmiş kafes setleridir. Sete bağlı her bir kafes için aspiratör kanalı ve hepa filtreden geçirilmiş taze hava kanalı bulunmaktadır. Sistem kafes içersinde pozitif veya negatif basınç kontrolü sağlamaktadır. Özel hammaddeleri nedeniyle sık sık otoklavlanabilmektedirler. Laboratuarımızda SPF laboratuar hayvanlarının üretim ve bakımlarında IVC Üniteler kullanılmaktadır.

Laboratuarınızda deney hayvanı yemi olarak hangi ürünleri kullanıyorsunuz? Besin içeriklerini nelerdir?

Laboratuarımızda deney hayvanı yemi olarak SDS ürünleri kullanılmaktadır. Detay bilgiye Ürünlerimiz kısmından ulaşabilirsiniz.

Laboratuarınızda alt malzeme olarak hangi ürünleri kullanıyorsunuz?

Laboratuarımızda alt malzeme olarak Tapavei ürünleri kullanılmaktadır. Detay bilgiye Ürünlerimiz kısmından ulaşabilirsiniz.

Türkiye'nin her yerine laboratuar hayvanı teslim edebilir misiniz?

Özel taşınma kapları ve su jelleriyle birlikte laboratuvarımıza ait özel donanınlı araçlarımızla Türkiye’nin her yerine laboratuar hayvanı teslimatı gerçekleştirmekteyiz.

Kobay Deney Hayvanları Laboratuarı Yerel Etik Kurulunun yönergesi Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanmış mıdır?

Kobay Deney Hayvanları Laboratuarı A.Ş. Deney Hayvanları Yerel Etik Kurul’unun yönergesi, Hayvan Deneyleri Merkezi Etik Kurulu’nun 12.02.2010 tarih ve 14 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

Laboratuarınız Tarım ve Köy İşleri Bakanlığından üretim, Kulanım ve Tedarik ruhsatı bulunmakta mıdır?

Laboratuarımız, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığ'ından (KKGM) Üretim, Kullanım ve Tedarik ruhsatı almış Türkiye'deki ilk ve tek özel deney hayvanı üretim merkezidir. Ruhsat Numarası : 20 - Ruhsat Veriliş Tarihi: 06.03.2009

copyright 2013 | KOBAY - Tüm hakları saklıdır

Web Tasarım WEBPOINT