Sıkça Sorulanlar

Ülkemizdeki canlı hayvan ithalatı ile ilgili yasalar doğrultusunda, yurt dışından ithal edilebilecek laboratuvar hayvanlarını da ancak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Deney Hayvanları Tedarik ruhsatı almış laboratuvarlar gerçekleştirebilmektedir.
Kobay Deney Hayvanları Laboratuvarı Dünyanın her yerinden çalışmanız için gerekli olan geno tipteki laboratuvar hayvanlarını sizin için ithal edebilmektedir.

Yurt dışında çeşitli üniversitelerde görev almış öğretim üyelerinin uzun yıllar süren uğraşları sonucunda oluşturdukları laboratuvar hayvanlarını da kurumumuz yurt dışındaki üniversite ile iş birliği yaparak Türkiye’ye ithal edebilmektedir. Detaylı bilgi almak ve referanslarımızı öğrenmek için lütfen bizimle iletişim kurunuz.

Yerel Etik Kurulumuza web sayfamızda bulunan başvuru formunu doldurarak hadyek@kobay.com.tr e-posta adresine göndererek ön başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru elektronik ortamda tarafımıza ulaştığında laboratuvarımızın ilgili birimi sizinle irtibat kuracaktır.

  • Refah Seviyesi Yüksek Sağlıklı Laboratuar Hayvanları

Laboratuarımız, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan (KKGM) Üretim, Kullanım ve Tedarik ruhsatı almış Türkiye'deki ilk ve tek özel deney hayvanı üretim merkezidir. Laboratuarımızda üretilen laboratuar hayvanları sizlere sağlık raporu ve sertifikasıyla birlikte teslim edilmektedir. Laboratuarımızın üretim bölümündeki hava saate 15 ile 20 kez arasında %100 taze hava ile sirkülasyon edilmektedir.

  • Eğitimli ve Deneyimli Personel

Laboratuarımızda görevli teknisyenlerimiz yoğun bir eğitim programında eğitim almaktadırlar. Veteriner Hekimlerimiz ve Teknisyenlerimizin tamamı Çevre ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 12.12.2007 tarih ve 2007 / 11 sayı ile yayımlanan Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programına Dair Genelgesine göre düzenlenmiş eğitim programlarından “Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası” almışlardır.

  • Bariyerli Üretim

Laboratuarımızın üretim bölümünde temiz ve kirli koridor uygulaması bulunmaktadır. Temiz ve steril malzemeler temiz koridor aracılıyla üretim bölümüne ulaşırken, pislenen ve değişen ekipmanlar ise kirli koridorlar aracılıyla yıkama ve sterilizasyon bölümüne aktarılmaktadır. Bariyerli üretimin yanı sıra SPF laboratuar hayvanlarının üretim bölümünde IVC ( İzole Edilmiş Kafesler ) üniteleri bulunmaktadır.

  • 7 / 24 Tesis İzleme

Laboratuarımız “Güvenli Laboratuar Uygulamaları” kapsamında; Üretim bölümlerinde bulunan sensörler vasıtasıyla, takip edilmesi gereken tüm parametreler bilgisayar tarafından takip edilmektedir. Takip edilen parametreler kayıt altında tutularak günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak derlenerek grafiksel olarak laboratuar sorumlularına rapor hazırlamaktadır. Takip edilen parametrelerde meydana gelebilecek tüm değişikliklerden laboratuar sorumlularının, mobil telefonlarına gelen kısa mesaj sayesinde haberdar olurlar ve gerekli müdahaleleri anında yapmaktadırlar. Tüm bu süreç daha güvenli ve stabil bir laboratuar koşullarının sağlanması ve kontrolü açısından oldukça önemlidir.

  • Özel Diyet

SDS ile Kobay Deney Hayvanları Lab A.Ş. arasında Türkiye distribütörlük anlaşması bulunmaktadır. Tüm üretim süreçlerinde SDS marka yemler kullanılmaktadır.

  • Transfer Standartları

Laboratuarımız hayvan refahına oldukça önem vermektedir. Laboratuar hayvanlarının transfer edilmesinde, rahat yolculuk etmeleri için özel tasarlanmış güvenli taşıma kutuları kullanılmaktadır. Transfer kutularında kaç adet laboratuar hayvanı bulunabileceğine ilişkin geliştirmiş olduğumuzu K.D.H.L. Transfer Prosedürleri ile belirlenmiştir. Transfer işlemi Laboratuarımıza ait özel transfer araçlarıyla grçekleştirilmektedir. Laboratuarımızın 7 / 24 Araç İzleme teknik özelliği sayesinde araç içersinde ki ısı,nem gibi parametreler merkez ofisimizden sürekli olarak takip edilmektedir.

Kobay Deney Hayvanları Laboratuvarı Yerel Etik Kurulu’nun kurulmasıyla birlikte Laboratuvarlarımızda deneysel çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Çalışmalarınız sırasında tüm teknik ekipmanlarımızdan ve personelimizden faydalanabilirsiniz.

 

 

IVC Üniteler (Individually Ventilated Cages) bulundukları ortamdan izole edilmiş kafes setleridir. Sete bağlı her bir kafes için aspiratör kanalı ve hepa filtreden geçirilmiş taze hava kanalı bulunmaktadır.

Sistem kafes içersinde pozitif veya negatif basınç kontrolü sağlamaktadır. Özel hammaddeleri nedeniyle sık sık otoklavlanabilmektedirler. Laboratuvarımızda SPF laboratuvar hayvanlarının üretim ve bakımlarında IVC Üniteler kullanılmaktadır.

 

IVC Üniteler (Individually Ventilated Cages) bulundukları ortamdan izole edilmiş kafes setleridir. Sete bağlı her bir kafes için aspiratör kanalı ve hepa filtreden geçirilmiş taze hava kanalı bulunmaktadır.

Sistem kafes içersinde pozitif veya negatif basınç kontrolü sağlamaktadır. Özel hammaddeleri nedeniyle sık sık otoklavlanabilmektedirler. Laboratuvarımızda SPF laboratuvar hayvanlarının üretim ve bakımlarında IVC Üniteler kullanılmaktadır.

SDS ile Kobay Deney Hayvanları Lab A.Ş. arasında Türkiye distribütörlük anlaşması bulunmaktadır. Tüm üretim süreçlerinde SDS marka yemler kullanılmaktadır.

Laboratuvarımızda alt malzeme olarak Tapavei ürünleri kullanılmaktadır. Detay bilgiye Ürünlerimiz kısmından ulaşabilirsiniz.

Özel taşınma kapları ve su jelleriyle birlikte laboratuvarımıza ait özel donanınlı araçlarımızla Türkiye’nin her yerine laboratuvar hayvanı teslimatı gerçekleştirmekteyiz.

Kobay Deney Hayvanları Laboratuvarı Deney Hayvanları Yerel Etik Kurul’unun yönergesi, Hayvan Deneyleri Merkezi Etik Kurulu’nun 12.02.2010 tarih ve 14 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

Laboratuvarımız, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığ'ından (KKGM) Üretim, Kullanım ve Tedarik ruhsatı almış Türkiye'deki ilk ve tek özel deney hayvanı üretim merkezidir. Ruhsat Numarası : 20 - Ruhsat Veriliş Tarihi: 06.03.2009

Laboratuvarımız kurulduğu ilk günden itibaren vermiş olduğu hizmet kalitesinin standartı için uluslararası standartlara ve test yöntemlerine uymakta olup bununla ilgili olarak da TÜRKAK TS EN ISO 17025:2017 akreditasyonunu tamamlamıştır.

Türkiye'de ilk ve tek dünyada ise sayılı TÜRKAK GLP (İyi Laboratuvar Uygulamaları) uygunluk beyanı ve TÜRKAK TS EN ISO 17025:2017 akreditasyonuna sahip laboratuvarları arasında bulunmaktadır.

Bize Yazın

Değerli görüş, öneri ve isteklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.